Westinghouse WMTS30A10C 30 Amp Manual Transfer Switch Kit New
Manufacturer: Westinghouse
SKU: WMTS30A10C
Featured image for product 7512540119229
QTY
or
C
shipping box
FREE Shipping
×
This item ships for free. Freight shipments include liftgate at no additional charge.
in stock checkmark
In Stock
tags
ON SALE!
delivery truck icon
Ships in (est) 1-2 business days
Extended Warranty
×
Factory Warranty
  • This item comes with a 2 year limited factory warranty.
Extended Warranties
  • Brand New
    Extends factory warranty to 2, 3, or 5 total years
  • Brand New
    Covers functionality issues for 2, 3, or 5 years
    Local repair options always available
    Free replacement if repair is not possible
    No deductibles or hidden fees
    Full parts and labor coverage
(Included)
(Details)
  • Brand NewExtends factory warranty to 2 total years
  • Brand NewCovers functionality issues for 2 years
  • Brand NewLocal repair options always available
  • Brand NewFree replacement if repair is not possible
  • Brand NewNo deductibles or hidden fees
  • Brand NewFull parts and labor warranty
(Details)
  • WarrantyExtends factory warranty to 3 total years
  • WarrantyCovers functionality issues for 3 years
  • WarrantyLocal repair options always available
  • WarrantyFree replacement if repair is not possible
  • WarrantyNo deductibles or hidden fees
  • WarrantyFull parts and labor warranty
  • WarrantyExtends factory warranty to 5 total years
  • WarrantyCovers functionality issues for 5 years
Warranty has been added in! Please click add to cart.
headset icon
Exceptional Customer Service
headset icon
Authorized Dealer
Shopper Award
FactoryPure BBB Business Rating: A+
Product Overview
The Westinghouse WMTS30A10C manual transfer switch is constructed with powder-coated steel and tin-coated copper wire. It is also compatible with generators up to 7500 running watts. With 8 total circuits, including 6 single pole 15 A circuits and 2 single pole 20 A circuits, our transfer switch allows you to power a variety of devices. Included components like a transfer switch, power inlet box, (1) 1in PVC fitting, and (2) 2in PVC fittings.
vendor logo
divider
authorized dealer
checkmark
Brand new in box
checkmark
2 year limited factory warranty
Manufacturer direct shipping from OH, WA, LA, NV, GA
Fast shipping
Authorized Westinghouse dealer
Features
  • 8 Total Circuits: Our transfer switch includes a total of 8 circuits, with 6 single pole 15 A circuits and 2 single pole 20 A circuits. This allows you to power a variety of devices and appliances in your home or business.
  • Included Components: Transfer switch, power inlet box, (1) 1in PVC fitting, and (2) 2in PVC fittings. Junction box sold separately.
Specifications
Amps 30A
Circuit Breakers (6) 15A Single Pole and (2) 20A Single Pole
Running Watts 7500
Voltage 125/250V
Frequency 60 Hz
Inlet Type L14-30P
Generator Power Cord 15 ft. L14-30P to L14-30R
Conduit Size 1-1/4 in. Flexible
Transfer Switch Dimensions 11.1L x 5.2W x 19.8H in.
Inlet Box Dimensions 6.1L x 5.1W x 6.8H in.
Packaging Dimensions 21.6L x 12.6W x 12.6H in.
Weight 25 lb. (11.3 kg)
Shipping Weight 31.5 lb. (14.3 kg)
Warranty (Residential) 2 Year Limited
Package Contents
Westinghouse WMTS30A10C
Power inlet box
(1) 1 inch PVC fitting
(2) 2 inch PVC fittings
Warranty
vendor logo
divider
Manuals & Documentation
Customer Reviews
Customer Reviews
Based on 1 review
100%
(1)
0%
(0)
0%
0%
0%